Dobry.biz pozwala dobrym i rzetelnym firmom wyróżnić się na rynku

Większość z nas jest ostrożna w interesach. Tylko co trzecia osoba uważa, że zaufanie w biznesie się opłaca. Pozostali albo mają złe doświadczenia albo z natury są przezorni. Właśnie powstał serwis internetowy, który pomaga małym i średnim firmom w nawiązaniu biznesowych kontaktów z rzetelnymi kontrahentami. Firmy uczestnicy programu otrzymają pomoc prawną oraz informacje na temat zmieniającego się prawa. Portal internetowy www.dobry.biz przygotował i nadzoruje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Projekt wystartował z nowym rokiem. Przeznaczony jest dla przedsiębiorców, szczególnie dla mikro, małych i średnich firm.

- Chcemy by głównie małe i średnie firmy mogły z powodzeniem sprzedawać swoje towary i usługi, a także kupować z korzystnym rabatem. Uczestnicy programu będą mogli korzystać z dodatkowych informacji, przede wszystkim z wyjaśnień zawiłości prawnych i podatkowych – tłumaczy Cezary Kaźmierczak, szef Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.


Z badań opinii publicznej wynika, że Polacy, choć są przedsiębiorczy, to ostrożnie i nieufnie traktują potencjalnych kontrahentów. Mniejszość (około jedna trzecia) uważa, że zaufanie w interesach na ogół się opłaca. Ale czterech na dziesięciu respondentów było przekonanych (badanie przeprowadzono w 2016 roku), że zaufanie w interesach „na ogół źle się kończy”. Pozostali nie mieli zdania. Te opinie są znacząco lepsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Wtedy z ufnością kontrahentów traktowała tylko co czwarta zapytana osoba. Dobry.biz to serwis internetowy, który oferuje atrakcyjne rabaty dla członków ZPP oraz członków organizacji lokalnych i branżowych. Brak zaufania w biznesie przynosi wymierne straty. Te różni ekonomiści szacują na ok 13 proc. PKB czyli na ponad dwieście miliardów złotych rocznie. Tyle ich zdaniem są warte transakcje, których przedsiębiorcy nie zawarli w obawie przez nieuczciwa konkurencją.


Duże firmy mogą skorzystać z pomocy kancelarii prawnych, agencji ratingowych, wywiadowni gospodarczych czy z wiedzy wyspecjalizowanych służb. Mali i średni przedsiębiorcy (a tych jest ponad 870 tysięcy zatrudniających od jednego do pięćdziesięciu pracowników) mogą liczyć na własne wyczucie, doświadczenie lub mogą korzystać z ogólnie dostępnych źródeł. Niekiedy brak specjalistycznej informacji ogranicza rozwój biznesu, zwłaszcza, gdy chcą wejść na nowe (nawet lokalne) rynki czy poszerzyć swój asortyment.


Dobry.biz istnieje po to, by wyrównać szanse działalności i rozwoju firm z sektora MSP w stosunku do dużych graczy rynkowych. To program biznesowo-lojalnościowo-benefitowy. Firmy będą mogły udzielać rabatów na swoje usługi i korzystać z upustów oferowanych przez innych. W ten sposób zwiększą sprzedaż ale też umocnią biznesową reputację. Ich kontrahenci będą znani, ponieważ każdy będzie musiał zaprezentować się na stronie www. Informacje o uczestnikach programu są dostępne w podziale na branże oraz województwa. Osobną część usług stanowią „kupony”, czyli rabaty biznesowe. Taka baza kontrahentów ułatwi wybór usługodawcy czy producenta, zwiększy jakość usług i produktów, wyeliminuje nieuczciwych przedsiębiorców z rynku. Poprawi pozycję konkurencyjną mśp na rynku. Dodatkowo w serwisie można skorzystać z rozbudowanej bazy wzorów pism, pomocy prawnika online oraz przeczytać o zmieniających się przepisach w cotygodniowym Biuletynie Prawo i Legislacja. Wzory umów i pism przygotują eksperci ZPP. Są dostępne w serwisie. Część pism dostępna będzie dla wszystkich uczestników programu, część dla firm – członków ZPP.


Na stronie Dobry.biz możliwe będzie zadawanie pytań online prawnikom, z szybką odpowiedzią zwrotną. Z uzyskanych odpowiedzi powstanie baza porad, która dostępna będzie na stronie programu. Raz w tygodniu wydawany jest BIULETYN PRAWO I LEGISLACJA z najnowszymi informacjami w jaki sposób zmieniają się przepisy. Które z przepisów zaczynają już obowiązywać i jakie stąd wynikają powinności dla biznesu. W biuletynie znajdują się również informacje o dotacjach i pożyczkach z Unii Europejskiej, wyjaśnienia na tematy podatkowe oraz teksty o efektywnym HR.


Co zyskuje przedsiębiorca korzystając z serwisu?
• sposób sprzedaży do firm i ich właścicieli,
• kontakty i spotkania biznesowe,
• grupy zakupowe oraz atrakcyjne zniżki i rabaty,
• obsługę prawną (poza reprezentacją),
• bieżącą informację o zmianach w prawie,
• bazę umów biznesowych i pism prawnych,
• obronę w przypadku nieuzasadnionych represji ze strony organów państwa,
• konferencje, szkolenia i warsztaty,
• poprawę warunków działania dla firm.

Autor - Aleksandra Fandrejewska-Tomczyk
Redaktor Biuletynu Prawo i Legislacja

« wróć